A Gondolat Kiadó tudománytörténeti sorozatában új tanulmánykötet jelent meg a 18–19. századi természethistória, paleontológia és paleoantropológia filozófiai kontextusáról Time in the “third kingdom of nature” címen. A kutatócsoport munkatársának, Gurka Dezsőnek szerkesztésében napvilágot látott angol és német nyelvű tanulmánykötet három nagyobb egységben vizsgálja a németországi, magyarországi és erdélyi tudástermelés, illetve tudástranszferek kölcsönhatásait, valamint ezek irodalmi reprezentációját. Ezek között külön figyelmet fordít: az ember és természet viszonyát magyarázó természetfilozófiai, természettörténeti és történelemfilozófiai elképzeléseknek. Ezt követően kitér a német és magyar mineralógiai és paleontológiai tudástranszferek működésére. Végül Jókai Mór és Greguss Ágost példáin a paleontológia és paleoantropológiai refernciákat is számba vesz. A kötet tanulmányai között a kutatócsoport két munkatársától is olvasható egy-egy írás. Gurka Dezső  Henrik Steffens’s attempt at a Schellingian interpretation of the Earth’s comprehensive history, Balogh Piroska pedig Palaeoanthropological references in Ágost Greguss’s oeuvre címmel közölt tanulmányt a kötetben.

A kötet beszerezhető a kiadó honlapján itt. A pdf változatot lásd itt, a tartalomjegyzéket pedig itt tekinthető meg.